Jesteś tutaj: Start » "Śluby Elbląskie" na zakończenie peregrynacji symboli

"Śluby Elbląskie" na zakończenie peregrynacji symboli

28.11.2015 r.

DSC 5399

Uroczystą Mszą świętą odprawioną w katedrze św. Mikołaja w Elblągu zakończyła się peregrynacja symboli ŚDM w diecezji elbląskiej. Przez dwa tygodnie krzyż i ikona Matki Bożej wędrowały przez kościoły, szkoły i inne miejsca lokalnej wspólnoty wierzących. W sobotę 28 listopada zostały przekazane przedstawicielom młodzieży archidiecezji gdańskiej (na zdjęciu: procesja z darami podczas Mszy na powitanie symboli, kościół Bożego Miłosierdzia w Elblągu, foto; M. Jaworski).

W spotkaniach młodych z symbolami na terenie całej diecezji uczestniczył biskup elbląski Jacek Jezierski. W pożegnalnym słowie pasterz Kościoła elbląskiego przypominał, że prosty, drewniany krzyż i kopia rzymskiego obrazu Matki Bożej z Dzieckiem są zapowiedzią Światowych Dni Młodzieży, są zwiastunami ich zbliżania się w czasie. Mówił też: - Wiele osób boi się krzyża. Uważa go za znak dominacji Kościoła. Tymczasem krzyża nie należy się lękać, ponieważ prowadzi on do wyzwolenia, życia, zmartwychwstania Krzyż nie jest znakiem podboju, narzucania wiary. Dzisiaj, w XXI wieku wiemy o tym dobrze – przypomniał bp Jezierski, dodając: - Dlatego wstydzimy się za to, że w przeszłości narzucano chrześcijaństwo nieraz środkami administracyjnego przymusu. Były to ciemne karty w dziejach Kościoła. Chrystusa, religię, krzyż można wybrać tylko w sposób wolny. Wiara domaga się wolności. Chrześcijaństwo nie jest religią przymuszonych, zniewolonych, ale jest wspólnotą osób wolnych – podkreślił biskup elbląski.

W trakcie peregrynacji, wokół symboli ŚDM gromadziły się tysiące młodych, czego przykładem mogą być spotkania zorganizowane w Elblągu w ramach prowadzonych na Hali Sportowej rekolekcji ewangelizacyjnych. Nie brakowało też zdecydowanie mniejszych grup i spotkań w kameralnym gronie, które animowane były przez działające w parafiach młodzieżowe zespoły muzyczne, lektorów, ministrantów, członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Oazy i innych ugrupowań, albo też po prostu przez młodzież przygotowująca się do sakramentu Bierzmowania. Niezwykle ciekawie wypadły spotkania w placówkach szkolnych np. w Zespole Szkół Katolickich, czy Zespole Szkół Pijarskich w Elblągu, w których uczestniczyła nie tylko młodzież, ale również dzieci. Ważnym punktem peregrynacji okazały się również odwiedziny zakładów karnych. Symbole odwiedziły nie tylko miasta i większe miasteczka diecezji, ale również całkiem małe miejscowości, czego przykładem są Mątowy Wielkie – wieś, w której urodziła się bł. Dorota (+1394) średniowieczna mistyczka i rekluza, patronka diecezji.

Uroczyste pożegnanie z symbolami ŚDM w dniu 28 listopada w katedrze św. Mikołaja, związano ze „Ślubami Elbląskim”, czyli modlitwą zawierzenia młodych diecezji elbląskiej Matce Bożej (foto poniżej: A. Bruchwald, Gość Elbląski).

dad43cc15bdb645a79c12534b12a385b2

e07d8eef21211ab921601ae12ae5d656