Jesteś tutaj: Start » Elbląg: ks. Stanisław Gorgol zdobywcą nagrody Biskupa Elbląskiego „TUUS”

Elbląg: ks. Stanisław Gorgol zdobywcą nagrody Biskupa Elbląskiego „TUUS”

19.10.2018 r.

7950c9edc52908bc6f4c1d2fa281f913

Ks. Stanisław Gorgol wieloletni misjonarz w Ekwadorze, Obwodzie Kaliningradzkim i Wenezueli został uhonorowany, wręczaną już po raz dwunasty nagrodą Biskupa Elbląskiego „TUUS”. Uroczystość zgromadziła 2,5 tys. osób. Odbyła się w ramach Gali XVIII Dni Papieskich 19 października br. w hali sportowej w Elblągu. Organizatorami i gospodarzami uroczystości byli: Prezydent Elbląga oraz Biskup Elbląski. Fotorelacja Gościa Elbląskiego: kliknij!

Ks. Gorgol urodził się w Elblągu [1957]. Święcenia kapłańskie przyjął w Olsztynie [1985]. Pracował jako misjonarz w Santo Domingo de los Colorados w Ekwadorze [1987-92]. Następnie w Mamonowie w Obwodzie Kaliningradzkim [1992-95]. Pracę misyjną kontynuował w Wenezueli w diecezji San Fernando de Apure [1997-2001]. Później również w Wenezueli na wyspie Margarita [2009-2018].

Kapituła nagrody „Tuus” przyznała w tym roku także wyróżnienie. Otrzymali je państwo Agata i Michał Grędzińscy z Elbląga. Mają pięcioro własnych dzieci, a od trzynastu lat są rodziną zastępczą, także dla dzieci nieuleczalnie chorych. Dotychczas objęli opieką trzynaścioro dzieci.
Po wręczeniu nagród okolicznościowe przemówienia wygłosili do zebranych: Witold Wróblewski – prezydent Elbląga oraz Marek Pruszak - przewodniczący Rady Miejskiej.

Drugą cześć uroczystej Gali stanowił koncert znanej piosenkarki Eleni wraz z zespołem. Artystka zaśpiewała popularne przeboje w języku polskim i greckim, osadzone w starożytnej kulturze greckiej i chrześcijańskiej. Koncert zakończyła pieśń „Barka”, wykonana wspólnie przez Eleni i chór męski z parafii Chrystusa Króla w Iławie.

Elbląg należy do rodziny miast papieskich. Rada Miejska przyznała w dn. 19 maja 1999 r. tytuł honorowego obywatela Janowi Pawłowi II. Papież odwiedził miasto 6 czerwca 1999. Nagrodę „Tuus” ustanowił w 2007 r. biskup elbląski Jan Styrna. Kapituła nagrody, przyznając nominacje, zauważa osoby lub instytucje zaangażowane w diecezji elbląskiej w promocję człowieka, pracę charytatywną oraz działalność edukacyjno-wychowawczą zgodne z nauczaniem papieża Jana Pawła II.

ks. pt