Jesteś tutaj: Start » XI. Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Pasłęku [21-22 IX 2019]

XI. Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Pasłęku [21-22 IX 2019]

23.09.2019 r.

b97b2e3b2bc338b959860c16d945079a

Blisko 110. śpiewaków oraz instrumentalistów uczestniczyło w dniach 21-22 września 2019 r. w XI. Warsztatach Muzyki Liturgicznej w Pasłęku. Warsztaty zorganizowano pod hasłem „Veni Sancte Spiritus”, nawiązując tym samym do programu duszpasterskiego diecezji elbląskiej na rok 2019. Zwieńczeniem prowadzonych zajęć była Msza św. odprawiona w niedzielę [22 września] w kościele pw. św. Bartłomieja w Pasłęku, której przewodniczył bp Jacek Jezierski. Patronat nad projektem wraz z biskupem elbląskim objęli: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki oraz starosta elbląski Maciej Romanowski. Fotorelacja Gościa Elbląskiego: TUTAJ!  Informacja o warsztatach w serwisie KAI Warszawa: TUTAJ!

ZOBACZ FILMY: TUTAJ!

Grono uczestników warsztatów stanowili w tym roku śpiewacy, którzy przybyli do Pasłęka z Gdańska, Malborka, Starego Pola, Kwidzyna, Sztumu, Dzierzgonia, Kamieńca, Osieka, Morąga oraz Elbląga. Nie zabrakło też reprezentantów miejscowego chóru „Carmen gregorianum” z parafii św. Józefa, który co roku współorganizuje warsztaty podejmując jednocześnie wysiłek doskonalenia śpiewaczego.

Ćwiczenia związane z pracą nad artykulacją, emisją głosu oraz atletyką ciała śpiewaka prowadzili: Bożena Belcarz [Malbork], Eliza Kaczmarczyk [Elbląg], Krzysztof Dziemidzik [Gdańsk], Jacek Matukiewicz [Pasłęk] oraz ks. Piotr Towarek – dyrektor artystyczny warsztatów. Repertuar mszalny stanowiły utwory na 4-głosowy chór mieszany m.in.: sekwencja „Przybądź Duchu Święty”, „Missa de Sanctis – Kyrie, Sanctus, Agnus Dei” [muz. P. Bębenek], „To Miłość” [muz. J. Krutul], „Ty jesteś źródłem życia” [A. Konkol]. W niedzielę do śpiewaków dołączyli instrumentaliści orkiestry kameralnej „Capella Sancti Nicolai”, którzy wraz z chórem zapewnili oprawę muzyczną Mszy św. w staromiejskim kościele św. Bartłomieja.

W wygłoszonej podczas Mszy homilii bp Jacek Jezierski wskazał na postać Stanisława Moniuszki. Przypomniał, że twórca był nie tylko kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, ale także organistą oraz ojcem polskiej opery narodowej. Obchody trwającego obecnie Roku Stanisława Moniuszki [2019] uczcili także uczestnicy warsztatów wykonując utwór „Ojcze z niebios – modlitwa w kościółku z opery „Halka”.

Na zakończenie Mszy, do zgromadzonych na liturgii wiernych zwrócił się wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. W swoim przemówieniu przypomniał o związkach muzyki liturgicznej z kształtowaniem się państwowości polskiej, o śpiewach w języku łacińskim i polskim. Wskazał również na mecenat, jakim w ciągu wieków otaczali kulturę muzyczną hierarchowie Kościoła, a także panujący w Polsce władcy m.in. król Zygmunt Stary – patron wawelskich kolegiów śpiewaczych.

Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Pasłęku organizowane są cyklicznie od 2009 r. Mają charakter wspólnototwórczy i przyczyniają się do podwyższenia kultury muzycznej w diecezji elbląskiej. Organizatorami projektu są: ks. Dariusz Kułakowski – proboszcz parafii św. Józefa w Pasłęku, Akcja Katolicka przy parafii św. Józefa w Pasłęku, Chór parafii św. Józefa w Pasłęku „Carmen Gregorianum”, ks. dr Piotr Towarek - delegat biskupa elbląskiego ds. muzyki kościelnej. W bieżącym roku warsztaty zostały zorganizowane w dużej mierze dzięki wsparciu indywidualnych ofiarodawców.

PATRONAT:

bp Jacek Jezierski - BISKUP ELBLĄSKI