Jesteś tutaj: Start » X. Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Pasłęku "Gaude Mater Polonia" [29-30 września 2018]

30.09.2018 r.

0f182a26020851ffc44a09dca3817b53 1

Rekordowa liczba 150. śpiewaków oraz instrumentalistów uczestniczyła w dniach 29-30 września 2018 r. w X. Warsztatach Muzyki Liturgicznej w Pasłęku. Warsztaty zorganizowano pod hasłem „Gaude Mater Polonia”, nawiązując tym samym do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zwieńczeniem prowadzonych zajęć była Msza św. odprawiona w niedzielę [30 września] w kościele pw. św. Bartłomieja w Pasłęku, której przewodniczył bp Jacek Jezierski. Patronat nad projektem wraz z biskupem elbląskim objęli: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, starosta elbląski Maciej Romanowski oraz Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski wraz z Urzędem Miejskim. Fotorelacja Gościa Elbląskiego: kliknij!

Podobnie jak w latach ubiegłych grono uczestników pasłęckiego spotkania stanowili śpiewacy z terenu diecezji elbląskiej: z Malborka, Kwidzyna, Sztumu, Dzierzgonia, Morąga, Elbląga. Nie zabrakło też reprezentantów chórów parafialnych z Pasłęka: „Carmen gregorianum” oraz „Adoramus”, którzy poprzez udział w warsztatach podjęli wysiłek doskonalenia warsztatu śpiewaczego.

Ćwiczenia związane z pracą nad artykulacją, emisją głosu oraz atletyką ciała śpiewaka prowadzili: Bożena Belcarz [Malbork], Eliza Kaczmarczyk [Elbląg], Krzysztof Dziemidzik [Gdańsk], Jacek Matukiewicz [Pasłęk] oraz ks. Piotr Towarek – dyrektor artystyczny warsztatów. Repertuar mszalny stanowiły utwory na 4-głosowy chór mieszany m.in.: Gaude Mater Polonia [opr. T. Klonowski], O ziemio polska [muz. J. Łuciuk], Msza tęsknoty – Kyrie, Sanctus, Agnus Dei [muz. P. Bębenek], Pieśń o nadziei [D. Kusz OP], Psalm 148 [opr. H. Kowalski]. W niedzielę do śpiewaków dołączyli instrumentaliści orkiestry kameralnej „Capella Sancti Nicolai”, którzy wraz z chórem zapewnili oprawę muzyczną Mszy św. w staromiejskim kościele św. Bartłomieja.

Na zakończenie Mszy, do uczestników warsztatów oraz zgromadzonych na liturgii wiernych przemówił wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. W swoim przemówieniu przypomniał o związkach muzyki liturgicznej z początkiem państwowości polskiej i faktem przyjęcia chrześcijaństwa przez księcia Mieszka I. Zauważył również, że bogaty skarbiec muzyczny Kościoła w Polsce jest też dowodem na niezwykły mecenat, jakim w ciągu wieków otaczali tę cząstkę kultury hierarchowie Kościoła, a także panujący w Polsce władcy m.in. Zygmunt Stary [kapela rorantystów], czy Zygmunt III Waza [kapela królewska].

Patriotyczny charakter pasłęckiego spotkania podkreślił jeszcze bardziej polonez a-moll "Pożegnanie Ojczyzny" Michała Kleofasa Ogińskiego. Popularny i znany utwór wykonał na zabytkowych organach Andreasa Hildebrandta z 1717-19 r. Krzysztof Urbaniak - profesor Akademii Muzycznej w Łodzi.

Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Pasłęku organizowane są cyklicznie od 2009 r. Mają charakter wspólnototwórczy i przyczyniają się do podwyższenia kultury muzycznej w diecezji elbląskiej. Organizatorami projektu są: ks. Dariusz Kułakowski – administrator parafii św. Józefa w Pasłęku, Akcja Katolicka przy parafii św. Józefa w Pasłęku, Chór parafii św. Józefa w Pasłęku „Carmen Gregorianum”, ks. dr Piotr Towarek - delegat biskupa elbląskiego ds. muzyki kościelnej.