Jesteś tutaj: Start » Rodowo: otwarcie lapidarium cmentarnego, ekumeniczna modlitwa, wykłady i koncert

09.07.2018 r.

7626b0a36eb75c781463fd37c512b04f

Profesorowie i studenci Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Torunia i zagranicy, przedstawiciele władz samorządowych [Burmistrz Prabut] oraz duchowieństwa wzięli udział w otwarciu lapidarium cmentarza ewangelickiego w Rodowie k. Prabut [7 lipca 2018]. Drugą część spotkania stanowiły: modlitwa ekumeniczna, wykłady i koncert w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki. Wydarzenie, stanowiło część Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarsko-Malarskiego Pole Sztuk [1-14 lipca 2018], który organizowany jest w Rodowie od 1994 roku.

fotrelacja Gościa Elbląskiego: kliknij!

Zgromadzonych na cmentarzu powitał i pozdrowił ks. Andrzej Mamajek - proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Rodowie. Tematykę lapidarium cmentarza ewangelickiego przybliżył zebranym prof. Mariusz Białecki - mieszkaniec Rodowa, rzeźbiarz, prof. ASP w Gdańsku.

Druga część spotkania odbyła się w kościele parafialnym. Modlitwę ekumeniczną poprowadzili: bp prof. dr hab. Marcin Hintz – Zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego oraz bp dr Jacek Jezierski – biskup rzymskokatolickiej diecezji elbląskiej.

Po modlitwie, zgromadzeni w kościele wysłuchali dwóch wykładów. Bp prof. Marcin Hintz [ChAT Warszawa] wygłosił prelekcję pt. „Ewangelickie rozumienie pozadoczesności”, a dr hab. Piotr Birecki [UMK Toruń] pt. „Ludwik XIV i tajemnice malarstwa w Rodowie”.

Zwieńczeniem wydarzenia był koncert muzyki dawnej pt. „Opowieści lutni”, w którym wystąpił zespół LA COMPAGNA: Maciej Góra i Jarosław Regliński [lutnie renesansowe].

Mieszkaniec Rodowa Ryszard Rabeszko [prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych] zorganizował w 1990 r. w Rodowie plener malarsko-rzeźbiarski. Od 1993 r. opiekuje się nim Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod nazwą Międzynarodowy Plener Rzeźbiarsko-Malarski Pole Sztuk. Dzięki osobistemu zaangażowaniu prof. Mariusza Białeckiego oraz jego żony Beaty Ewy Białeckiej – malarki [absolwentka ASP Kraków, uczennica prof. Jerzego Nowosielskiego] do Rodowa przybywają wybitni twórcy sztuki z Polski oraz ze świata.