Jesteś tutaj: Start » Program duszpasterski diecezji elbląskiej 2023

Program duszpasterski diecezji elbląskiej 2023

02.12.2022 r.

hand watering plants growing on good quality soil natural plant care and planting ideas free photo

PROGRAM DUSZPASTERSKI DIECEZJI ELBLĄSKIEJ 2023

Diecezja elbląska uczestniczy w ogólnopolskim programie duszpasterskim na rok 2023 [kan. 394 KPK]. Zasadniczym tematem tego programu jest Kościół.

Kościół powstał z woli Jezusa Chrystusa. Jest on zgromadzeniem Bożym, ludem, który dąży do królestwa Bożego (zbawienia). Kościół to społeczność wierzących, grzesznych i świętych. Duch Święty przenika i prowadzi lud Jezusa Chrystusa.

Podobnie jak w latach poprzednich zostały przygotowane materiały duszpasterskie pt. „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Każda parafia otrzymała taki pakiet. Program duszpasterski Kościoła w Polsce próbujemy dostosować do sytuacji diecezji elbląskiej.

KONTEKSTY PRACY DUSZPASTERSKIEJ
• od 24 lutego 2022 trwa wojna na Ukrainie spowodowana agresją Rosji.
• rzymski synod „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” (2021-2024).

WAŻNIEJSZE WYDARZENIA W KOŚCIELE
• rzymski synod (2021-2024)
• Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie (1-6 sierpnia 2023)

WAŻNIEJSZE WYDARZENIA W DIECEZJI
• Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia)
• Dzień Życia Konsekrowanego (2 lutego)
• Pierwszy piątek Wielkiego Postu: nabożeństwo za grzechy duchownych (24 lutego)
• Kurs Duszpasterski
• Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę
• Msza Krzyżma w katedrze św. Mikołaja (Wielki Czwartek, 6 kwietnia)
• Uroczystości ku czci św. Wojciecha w Świętym Gaju (22 kwietnia)
• Święcenia diakonów i prezbiterów (26-27 maja)
• Uroczystość Bożego Ciała (8 czerwca)
• Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę
• Światowy Dzień Młodzieży w diecezji (wigilia Uroczystości Chrystusa Króla, 25 listopada: sobota)

ROCZNICE
1. 780. rocznica utworzenia Diecezji Pomezańskiej (1243)
2. 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika (1473)
3. 450. rocznica uchwalenia Konfederacji Warszawskiej (1573) - swobody wyznaniowe dla innowierców
4. 160. rocznica Powstania Styczniowego (1863)

ZADANIA
1. Modlitwa o sprawiedliwy pokój (opus iustitiae pax).
2. Otwartość wobec uchodźców wojennych z Ukrainy.
3. Systematyczna praca wspólnot i grup religijnych w parafiach.
4. Modlitwa adoracyjna przed Najświętszym Sakramentem. Każda parafia powinna określić czas stałej adoracji eucharystycznej w tygodniu i w miesiącu (w porze ciepłej). Adoracja powinna w większej części odbywać się w milczeniu i w ciszy.
5. Modlitwa o nowe powołania wpleciona w rytm miesięcy i tygodni.
6. Inspirowanie młodzieży do udziału w diecezjalnych czuwaniach.
7. Spotkania księży w ramach dekanatu po konferencji dziekanów.

Księża Proboszczowie podejmą rozmowę na temat programu duszpasterskiego ze swoimi współpracownikami (wikariusze, nauczyciele religii. organiści), a także z parafialną radą duszpasterską.

+Jacek Jezierski, biskup elbląski
Elbląg, dn. 2 grudnia 2022