Jesteś tutaj: Start » Prabuty: poświęcenie obrazu Matki Boskiej z Kazimierki – patronki Wołynia [15 sierpnia 2019]

16.08.2019 r.

s4 zbieraja na kopie cudownego obrazu 1551683475 2

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kościele św. Andrzeja w Prabutach bp Jacek Jezierski poświęcił kopię obrazu Matki Boskiej – patronki Wołynia. Obraz namalowany przez Tomasza Kucharskiego z ASP w Gdańsku, posiada wymiary: 175 x 105 cm. Uroczystość odbyła się z inicjatywy Prabuckiego Stowarzyszenia Kresowiaków.

Oryginał obrazu został przywieziony z Palestyny na początku XVII w. przez księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, zwanego „Sierotką”, i umieszczony na zamku w Ołyce. Kopia obrazu od poł. XVII w. znalazła się w kościele w Kazimierce. Tam została otoczona czcią katolików, unitów a nawet prawosławnych. W 1943 r. kościół został zniszczony wraz z wystrojem przez nacjonalistów ukraińskich. Nie są znane także losy obrazu znajdującego się na zamku ołyckim.

Pierwszą kopię obrazu z Kazimierki poświęcił w 2016 r. w Krakowie papież Franciszek. Obecnie peregrynuje ona w diecezji łuckiej, a docelowo znajdzie swoje miejsce w kolegiacie w Ołyce, która jest w trakcie odbudowy.