Jesteś tutaj: Start » Nagroda ks. biskupa elbląskiego „TUUS” 2016 powędruje do Argentyny

Nagroda ks. biskupa elbląskiego „TUUS” 2016 powędruje do Argentyny

21.10.2016 r.

rodzina ktorej pomagamy2

Urszulanka s. Maria Jolanta Gałka pochodząca z Malborka, a dziś mieszkająca w Argentynie, została uhonorowana, wręczaną już po raz dziesiąty nagrodą ks. biskupa elbląskiego „TUUS”. Uroczystość zgromadziła blisko 3 tys. osób i odbyła się w ramach Gali XVI Dni Papieskich w piątkowy wieczór 21 października br. w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu.

Kliknij: FOTORELACJA "GOŚCIA ELBLĄSKIEGO" Z GALI PAPIESKIEJ "TUUS 2016"

Siostra Maria Jolanta Gałka od 27 lat pracuje jako misjonarka w Argentynie. Urodziła się w Kętrzynie, a lata dziecięce i młodzieńcze przeżyła w Malborku. Po ukończeniu studiów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II [filozofia i psychologia], wstąpieniu do zakonu Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, wyruszyła w swoją misyjną drogę: najpierw do Niemiec, potem do Finlandii, a wreszcie do Argentyny. Tu przez długie lata pracowała w wyniszczających zdrowie warunkach na północy kraju w diecezji Orán. Katechizowała, prowadziła lokalne radio, była zaangażowana w formację seminarzystów i młodych księży, a także w opracowanie programu duszpasterskiego dla diecezji oraz w jego wykonanie, pomagała narkomanom i alkoholikom. Od kilku lat jako przełożona prowincjalna mieszka i pracuje niedaleko Buenos Aires. Próbuje wzmocnić placówkę sióstr w Boliwii. Należy do komisji duszpasterstwa uzależnień i narkomanii Episkopatu Argentyny. W imieniu laureatki nagrodę „TUUS” odebrał jej brat Tomasz Gałka z Kwidzyna.

Obok siostry Jolanty, kapituła nagrody obdarowała wyróżnieniami: Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Elblągu, prowadzony przez Siostry Jadwiżanki; Halinę Uźluk wieloletnią dyrektor elbląskiej delegatury Kuratorium Oświaty oraz Teresę Majewską woluntariuszkę Caritas, nauczycielkę, pedagog i wychowawczynię dzieci.

Drugą cześć uroczystej Gali stanowił koncert Łukasza Zagrobelnego z zespołem, który zachwycił licznie zebraną młodszą część widowni. Artysta zaśpiewał swoje znane przeboje „Nieprawda”, „Życie na czekanie”, „U mnie maj”, czy „Gdy jesteś tu”. Koncert zakończyła pieśń „Barka”, wykonana przez dzieci i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu.

Organizatorami i gospodarzami Uroczystej Gali XV Dni Papieskich byli: Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga oraz bp Jacek Jezierski – biskup elbląski.

Nagroda „Tuus” jest elbląskim odpowiednikiem ogólnopolskiego wyróżnienia „Totus”. Od 10 lat jej kapituła, przyznając nominację zauważa w ten sposób osoby lub instytucje zaangażowane w diecezji elbląskiej w promocję człowieka, pracę charytatywną oraz działalność edukacyjno-wychowawczą zgodne z duchem nauczania papieża Jana Pawła II.

8085284a10a6574293db94fda2

c1b313126c4074adedf47837d1c9e978

Plaskowyz Andyjski w odwiedziny czasem idzie sie pare km

przed spotkaniem wspolnotowym

w Oruro budowa naszego domu

z grupa przyjaciol po mszy sw.