Jesteś tutaj: Start » Wystawa „Idącym w przyszłość. 966-1966” w katedrze

Wystawa „Idącym w przyszłość. 966-1966” w katedrze

20.05.2016 r.

4501ab880971097e59d6e765d7578e6e2

Unikatową wystawę pt. „Idącym w przyszłość. 966-1966”, przygotowaną przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, można od dnia 19 maja br. oglądać w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. - Jesteśmy niezmiernie dumni, że jako pierwsza parafia w Polsce możemy prezentować tę wystawę naszym wiernym – mówi ks. Jarosław Łukaszewski - wikariusz katedralny. Będzie ona udostępniona zwiedzającym do 2 czerwca br.

Ekspozycja prezentuje obchody Sacrum Poloniae Millennium w diecezjach polskich. Jest mało znanym dotąd zapisem fotograficznym świętowania wydarzeń z 1966 r. Teksty na poszczególnych planszach są zaczerpnięte z nauczania Prymasa Tysiąclecia.

Oglądając wystawę, możemy prześledzić, jak pomimo utrudnień i sprzeciwu władz komunistycznych, uroczystości milenijne przełamywały w społeczeństwie polskim barierę strachu. Wybrane fotografie pokazują, jak bardzo Polacy uczestniczący w tych wydarzeniach poczuli się wewnętrznie wolni, zjednoczeni i odnowieni przez odnalezienie swojej tożsamości.

„Jesteście pokoleniem milenijnym, przełomowym, które żyje na grani dwóch tysiącleci. Wiecie, jak trudno utrzymać się na grani. Wieją tam potężne wichry i szaleją burze... Trzeba mocno trzymać się »pazurami« rodzimej skały, aby nie spaść na dno przepaści. Trzeba nie lada wysiłku i bohaterskiego męstwa, aby się ostać... Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz" - czytamy na jednej z ekspozycyjnych planszy słowa, które Prymas Tysiąclecia kierował wówczas do wiernych.

Wystawie towarzyszy regularna modlitwa o rychłą beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego. Ma ona miejsce w każdy ostatni czwartek miesiąca, na Mszy św. o 18.00. Najbliższe spotkanie 26 maja.