Jesteś tutaj: Start » Elbląg: święto Seminarium, zebranie oddziału PTT oraz pomocja najnowszego tomu "Studiów Elbląskich" [8 grudnia 2022]

09.12.2022 r.

3d2a66bda9670f56ff897aecd2fc2

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich”, złożyły się na obchody Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu [8 grudnia 2022]. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Fotorelacja Gościa Elbląskiego: TUTAJ!

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi dojrzewało w Kościele przez stulecia. - Na Wschodzie w wieku VII, a na Zachodzi około IX w. zaczęto w liturgii obchodzić święto Poczęcia Maryi. Używano wobec Niej różnych określeń: niepokalana, cała święta, nieskażona żadnym grzechem – mówił kaznodzieja. Zauważył też, że w Kościele zachodnim wieków średnich dominowała Augustyńska myśl o grzechu pierworodnym i jego skutkach. Wybitni teologowie: Bernard z Clairvaux, Anzelm z Aosty, Piotr Lombard, Tomasz z Akwinu, Bonawentura, czy też Antoni z Padwy nie mogli pogodzić się z wyjątkowym statusem Maryi, z Jej Niepokalanym Poczęciem. – Przełomowa była tu myśl franciszkanina Dunsa Szkota (+1308), który uczył, że Maryja została odkupiona uprzednio, przed poczęciem. Bóg uczynił Ją sprawiedliwą i świętą ze względu na Jej przewidziane i programowane Boże macierzyństwo, na macierzyństwo wobec Odkupiciela – wskazał bp Jezierski.

Druga część uroczystości odbyła się w auli seminarium. Zgromadzonych powitał ks. dr hab. Stefan Ewertowski, emerytowany prof. UWM Olsztyn oraz kierownik elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Następnie członkowie PTT oraz alumni seminarium, wysłuchali wykładu zatytułowanego „Posługa teologa dzisiaj”, który wygłosił ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak (Akademia Katolicka w Warszawie). Był to wykład w duchu personalizmu chrześcijańskiego, nawiązujący do myśli św. Tomasza z Akwinu, a także ks. Antonio Rosminiego (+1855). Ks. prof. Skrzypczak ukazał posługę współczesnego teologa jako świadectwo, które powinno wynikać z doświadczenia wiary w Boga osobowego. Zwrócił też uwagę na chrystologiczny wymiar antropologii teologicznej, zgodnie z zasadą zawartą w „Gaudium et spes”, która mówi, że tylko Chrystus może w pełni objaśnić tajemnicę człowieka każdemu człowiekowi.

Kolejnym punktem zebrania PTT była prezentacja najnowszego tomu „Studiów Elbląskich” (23/2022), czasopisma naukowego, którego wydawcą jest WSD w Elblągu (Fundacja Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej AMICUS). Publikację zadedykowano śp. bp. dr. Janowi Styrnie, biskupowi elbląskiemu w latach 2003-2014, który zmarł 28 września 2022 roku. Osobę i bieg życia Zmarłego przybliżył zebranym ks. dr Piotr Towarek, redaktor naczelny czasopisma.

20221209 2

W 23. tomie „Studiów Elbląskich” znalazło się 26 artykułów naukowych w działach: historia, teologia, filozofia oraz 12 tekstów w dziale: materiały i omówienia. Znajdujemy tu artykuły poświęcone lokalnej historii, np. tekst prof. Michała Woźniaka (UMK Toruń) o późnogotyckim kielichu z kościoła Bożego Ciała w Elblągu, albo artykuł dr. hab. Marty Kowalczyk (WSD Elbląg) o ubiorze średniowiecznych rekluz, w tym także o ubiorze bł. Doroty z Mątów, rekluzy kwidzyńskiej, czy też tekst ks. prof. Wojciecha Zawadzkiego (UKSW) ilustrujący sytuację katolików w powojennym Elblągu, do roku 1958, tj. do wizyty prymasa Stefana Wyszyńskiego w mieście.

W prezentowanym tomie znalazły miejsce artykuły tak znanych autorów jak np. o. prof. Zdzisław J. Kijas OFMConv. (Seraphicum Rzym), o. prof. Andrzej Derdziuk OFM (KUL), ks. prof. Przemysław Artemiuk (UKSW), ale także teksty młodych początkujących badaczy: mgr Martyna Kozakiewicz (UKSW), mgr Monika Szulc (UWM), ks. mgr Szymon Berger (PWT Warszawa), Katarzyna Kurasz (UKSW). Wersja elektroniczna wszystkich materiałów będzie już niebawem osiągalna w tzw. wolnym dostępie na stronie internetowej czasopisma: TUTAJ! Sponsorem tegorocznego wydania "Studiów Elbląskich" jest Powszechny Zakład Ubezpieczeń.

pzu logo rgb2