Jesteś tutaj: Start » Elbląg: uroczystość 25-lecia instalacji pierwszych kanoników katedralnych

Elbląg: uroczystość 25-lecia instalacji pierwszych kanoników katedralnych

16.04.2018 r.

fe47c7547c0b145092c1ebe99c58f303

W dniu 14 kwietnia 2018 r. Kapituła Katedralna Elbląska świętowała w Elblągu 25-lecie instalacji pierwszych kanoników. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele kapituł katedralnych z Fromborka, Ełku, Gdańska; kapituł współkatedralnych w Kwidzynie i Prabutach, Kapituły Żuławskiej w Nowym Stawie, a także Księża Proboszczowie Elbląga.

Pierwsza część obchodów miała miejsce w gmachu Seminarium Duchownego, gdzie przybyłych Gości przywitał ks. kan. Walenty Szymański - prepozyt kapituły elbląskiej. Zebrani wysłuchali dwóch prelekcji. Ks. kan. prof. dr hab. Andrzej Kopiczko mówił o dziejach i tradycji Warmińskiej Kapituły Katedralnej, która powstała w 1260 r. Ks. kan. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki naszkicował historię Kapituły Katedralnej Elbląskiej na tle dziejów kapituł diecezji w średniowiecznych Prusach oraz kapituł metropolii warmińskiej i gdańskiej po reformie administracyjnej Kościoła w Polsce w 1992 r.

Zwieńczeniem pierwszej części uroczystości było wręczenie księgi pamiątkowej dedykowanej w 40-lecie święceń kapłańskich i 65-lecie urodzin ks. prałatowi prof. dr. hab. Stefanowi Ewertowskiemu – kanonikowi Kapituły Katedralnej Elbląskiej, profesorowi UWM w Olsztynie, pierwszemu rektorowi Seminarium Duchownego w Elblągu, sekretarzowi I synodu diecezji elbląskiej. Księga zatytułowana „Veritatem revelare” [red. ks. M. Karczewski, S. Mikołajczak, J. Ruciński, Olsztyn 2017, ss. 294] zawiera m.in. listy gratulacyjne skierowane do Jubilata, jego biogram i spis publikacji, a także dedykowane Mu artykuły.

Drugą część uroczystości stanowiła Msza św. w katedrze św. Mikołaja, której przewodniczył ks. abp metropolita warmiński Józef Górzyński. Homilię wygłosił biskup elbląski Jacek Jezierski. Przypomniał w niej, że po Soborze Watykańskim II kapituły katedralne straciły na znaczeniu. Przestały być senatem biskupa w diecezji. Obecnie ich zadaniem jest pielęgnowanie liturgii w katedrze. Jednak nadal pozostają one gronem osób wyróżnionych przez biskupa, wyróżnionych ad personam. Według biskupa elbląskiego warto spojrzeć na kapitułę katedralną nie tylko przez pryzmat władzy, ale również widzieć ją jako braterską wspólnotę duchownych diecezjalnych, wspólnotę osób, wspólnotę wspólnej drogi.

Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił chór „Lutnia” z Malborka pod dyrekcją Bożeny Belcarz. Zgromadzeni na liturgii mogli usłyszeć m.in. „Ubi caritas et amor” autorstwa norweskiego kompozytora Ola Gjeilo, czy też „Sicut lilium inter spinas” - utwór Marka Raczyńskiego, a także Mszę polską „Bogurodzica” autorstwa prof. Stefana Stuligrosza [opr. Wawrzyniec Zamkowski].

Elbląska Kapituła Katedralna należy do najmłodszych wśród diecezji polskich. Powstała w związku z erygowaniem przez papieża Jana Pawła II diecezji elbląskiej, co nastąpiło 25 marca 1992 r. Jest więc niejako młodą odroślą na starym drzewie kapituł.

30710688 2016935651888383 312767722407307746 n

ResizedImage600398 7f24c2e4a4426ac4ef1dca2f0ff4dabe