Jesteś tutaj: Start » Diecezja elbląska ma nowych lektorów Pisma Świętego

Diecezja elbląska ma nowych lektorów Pisma Świętego

01.04.2023 r.

a4be25c35684afa3d27d640cc3b68675

Grupa 36 kandydatów zakończyła pomyślnie etap przygotowania i została wprowadzona w posługę lektora Pisma Świętego w diecezji elbląskiej (1 IV 2023). Uczynił to podczas uroczystej Mszy św. w kaplicy seminarium duchownego w Elblągu ksiądz biskup Wojciech Skibicki. W liturgii uczestniczyli rodzice nowych lektorów oraz księża proboszczowie i wikariusze parafii, w których na co dzień pełnią służbę przy ołtarzu.

W wygłoszonej homilii bp Skibicki przypomniał o zbliżających się celebracjach liturgii w Wielkim Tygodniu. Podkreślił, że przygotowuje ona do głębszego przeżycia oraz rozumienia tajemnicy Świąt Paschalnych. Celebracje te, jak zauważył kaznodzieja, są niezwykle bogate w treści, symbole; są niezwykle piękne.

Wskazując na nowych lektorów bp Skibicki podkreślił, że są oni jako ludzie młodzi radością dla wspólnoty Kościoła, zwłaszcza dlatego, że nie wstydzą się Chrystusa. - To jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, gdyż bardzo często ci, którzy starają się trwać przy Chrystusie, doświadczają trudności, niezrozumienia, niekiedy nawet jakiejś formy krzywdy z tego właśnie powodu. Ale dla nas radością jest to, że możemy trwać przy Chrystusie, że możemy Jemu służyć - mówił kaznodzieja.

- Życzę wszystkim, aby ten czas przygotowania, ale i przeżywania liturgii był pięknym czasem. Abyście posługując w swoich parafiach, posługując w swoich kościołach, potrafili także modlić się, gdy służycie. Trzeba się tego nauczyć - podkreślił bp Skibicki.

W kursie przygotowującym do posługi lektorskiej w diecezji elbląskiej uczestniczyli ministranci z Elbląga, Kalwy, Cygan, Nowej Wioski, Gronowa Elbląskiego, Tychnów, Kończewic, Kwidzyna, Malborka oraz Lisewa Malborskiego. Zajęcia prowadzili duszpasterze liturgicznej służby ołtarza i klerycy elbląskiego seminarium. Całość projektu koordynował ks. Piotr Chmura, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.

163600833a080aec32b6d78167880a21

14e576c797f8e5659dba7ca554d6fa68