Jesteś tutaj: Start » Złoty jubileusz bp. Jana Styrny i bp. Józefa Wysockiego

Złoty jubileusz bp. Jana Styrny i bp. Józefa Wysockiego

17.06.2015 r.

336133d89bb4f79edc7b90503593eccd
W środę 17. czerwca katedra elbląska p.w. św. Mikołaja była świadkiem niezwykłej uroczystości. Swój złoty jubileusz 50-lecia kapłaństwa świętowało dwóch biskupów: Bp Senior Jan Styrna i Bp Józef Wysocki – biskup pomocniczy diecezji elbląskiej. /foto: Łukasz Sianożęcki - Gość Elbląski/

Uroczystej Mszy św. jubileuszowej przewodniczył abp Edmund Piszcz – emerytowany metropolita warmiński. Na początku celebracji zgromadzonych powitał biskup elbląski Jacek Jezierski, przypominając jednocześnie o telegramach gratulacyjnych od Ojca Świętego, kardynałów i biskupów, przesłanych na ręce dostojnych Jubilatów. W imieniu prezbiterium elbląskiego życzenia złożył ks. dr Grzegorz Puchalski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego. Na znak szacunku wobec daru Kapłaństwa obydwaj Jubilaci obdarowani zostali srebrnymi kielichami mszalnymi. W wygłoszonej homilii abp Piszcz nawiązał do zawołań biskupich jubilatów: bp. Stryny - In nomine Domini ( W imię Pana) oraz bp. Wysockiego – Scio qui credidi (Wiem komu zawierzyłem). Na zakończenie liturgii życzenia złotym Jubilatom złożyli przedstawiciele władz miejskich oraz przedstawicielki zgromadzeń zakonnych.

Bp Jan Styrna święcenia kapłańskie przyjął 27. czerwca z rąk bp. Jerzego Ablewicza. Biskupem pomocniczym w Tarnowie oraz biskupem tytularnym Aquapendente mianowany został przez papieża Jana Pawła II 22 czerwca 1991 r.  Od 2 sierpnia 2003 kierował elbląską, składając w nieoczekiwany sposób rezygnację z urzędu w listopadzie 2013 r. Bp Józef Wysocki święcenia kapłańskie otrzymał 13 czerwca 1965 r. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie z rąk bp. Tomasza Wilczyńskiego. 6 kwietnia 1989 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej ze stolicą tytularną Praecausa. Od 1992 r. posługuje jako biskup pomocniczy diecezji elbląskiej.