Jesteś tutaj: Start » Elbląg: XIV. Międzyuczelniana Konferencja Naukowa - Inspiracje Jana Pawła II dla współczesności [6 czerwca 2019]

07.06.2019 r.

828123 ezJl konfa1 2

Już po raz 14. studenci, wykładowcy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych spotkali się w Elblągu, aby uczestniczyć w Międzyuczelnianej Konferencji Naukowej: Inspiracje Jana Pawła II dla współczesności. Gospodarzem wydarzenia była Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, a współorganizatorami: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu. W tym roku tematem spotkania była refleksja nad kondycją etyczną i odpowiedzialnością zawodową. Zorganizowana w dniu 6 czerwca br. konferencja była także jednym z punktów upamiętnienia wizyty papieża Jana Pawła II w Elblągu, która miała miejsce 20 lat temu.

Zgromadzonych na konferencji powitał prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński – prorektor EUHE, a słowo otwarcia wygłosił biskup elbląski Jacek Jezierski. Pierwszą część naukowej debaty rozpoczęła ją prelekcja pt. „Człowiek – komputer czy zwierzę? Antropologia adekwatna Jana Pawła II a antropologia ponowożytna”. Przedstawił zebranym o. dr Michał Chaberek – dominikanin, teolog fundamentalny oraz stypendysta Discovery Institute w Seattle. O zawodzie jako powołaniu mówił prof. dr hab. Mirosław Patalon [PWSZ Elbląg], natomiast tematykę relacji osobowych jako warunku odpowiedzialności zawodowej przybliżył prof. dr hab. Krzysztof Kalka [EUHE].

Na drugą część konferencji, której przewodniczył ks. dr Andrzej Kilanowski – profesor Seminarium w Elblągu, złożyły się trzy prelekcje. Prof. dr hab. Andrzej Sylwestrzak [EUHE] w swym wystąpieniu zwrócił uwagę na problematykę moralności doktryn Akwinatu. Zagadnienie tajemnicy zawodowej psychologa jako podstawie wykonywanej profesji przybliżył słuchaczom ks. prof. dr hab. Marian Stepulak [PWSZ Płock], a dr Anna Tałaj [EUHE] podjęła temat: Etyka zawodowa pielęgniarek i położnych w teorii i praktyce.

Idea organizacji Międzyuczelnianej Konferencji Naukowej w Elblągu zrodziła się w 2005 r., bezpośrednio po śmieci Jana Pawła II. Rektorzy i wykładowcy elbląskich uczelni postanowili podjąć refleksję nad papieskim przesłaniem, jego spuścizną i inspiracją dla współczesnych pokoleń. Pierwsze tego typu spotkanie zorganizowano już w 2006 roku.

plakat papieska3