Jesteś tutaj: Start » XIII. Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Pasłęku "O salutaris Hostia" [23-24 IX 2023]

25.09.2023 r.

DSC 23

Ponad 90 śpiewaków oraz instrumentalistów uczestniczyło w dniach 23-24 września 2023 r. w XIII. Warsztatach Muzyki Liturgicznej w Pasłęku. Tym razem towarzyszyło im hasło „O salutaris Hostia” (O zbawcza Hostio), gdyż materiał warsztatowy stanowiły dawne oraz współczesne pieśni eucharystyczne. Zwieńczeniem prowadzonych zajęć była Msza św. w kościele pw. św. Bartłomieja w Pasłęku (24 września), której przewodniczył bp Jacek Jezierski, a także krótki koncert. Wysłuchało go blisko 400 odbiorców.  FOTORELACJA (Marta Nowacka): TUTAJ!

Grono uczestników warsztatów stanowili w tym roku śpiewacy, którzy przybyli do Pasłęka z: Morąga, Kwidzyna, Malborka, Sztumu, Elbląga, Iławy, Dzierzgonia, Olsztyna, a także z mniejszych miejscowości: Pogrodzia, Czernina, Lichnów, Jelonek, Starego Pola, Sadlinek, Zielonki Pasłęckiej. Nie zabrakło też reprezentantów pasłęckiego chóru „Carmen gregorianum” z parafii św. Józefa, który jest współorganizatorem warsztatów.

Ćwiczenia związane z pracą nad emisją głosu, artykulacją oraz opanowaniem repertuaru chóralnego prowadzili: Bożena Belcarz (Malbork), Eliza Kaczmarczyk (Elbląg), Julia Kaczmarczyk (Elbląg), Krzysztof Dziemidzik (Gdańsk), Jacek Matukiewicz (Pasłęk) oraz ks. Piotr Towarek – dyrektor artystyczny warsztatów. Repertuar stanowiły utwory na 4-głosowy chór mieszany, wśród których centralne zajęła tym razem „Msza tęsknoty”: Kyrie, Sanctus, Agnus Dei (muz. P. Bębenek). W niedzielę do projektu dołączyli instrumentaliści orkiestry kameralnej „Capella Sancti Nicolai” (17 osób), którzy wraz z chórem zapewnili oprawę muzyczną Mszy św. w staromiejskim kościele św. Bartłomieja.

W wygłoszonym podczas Mszy kazaniu bp Jezierski zwrócił uwagę słuchaczy na ludzką tęsknotę za Eucharystią. – Pielęgnujcie ją, idźcie za tym pragnieniem, kształtujcie je w sobie, ono nie niszczy, ale rozwija człowieka – mówił do zgromadzonych w kościele.

Na zakończenie Mszy ks. Towarek podziękował patronom i opiekunom dzieła warsztatów. Są nimi: bp Jacek Jezierski – Biskup Elbląski, Andrzej Śliwka - Wiceminister Aktywów Państwowych, Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Maciej Romanowski - Starosta Elbląski.

Po błogosławieństwie uczestnicy liturgii pozostali w kościele, by wysłuchać krótkiego koncertu. Złożyły się na niego trzy utwory o tematyce eucharystycznej: „Kłaniam się Tobie” (muz. W. Gieburowski, opr. na chór i orkiestracja A&M. Wilgosz), „Oto Boży Baranek (muz. J. Blycharz), a także „O salutaris Hostia” (muz. P. Bębenek).

Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Pasłęku organizowane są cyklicznie od 2009 roku. Mają one charakter wspólnototwórczy i przyczyniają się do podwyższenia kultury muzycznej w diecezji elbląskiej. Organizatorami tego projektu są: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa w Pasłęku (ks. prob. kan. Dariusz Kułakowski), Kuria Diecezjalna Elbląska (ks. dr Piotr Towarek, delegat biskupi ds. muzyki kościelnej) oraz Chór parafii św. Józefa w Pasłęku „Carmen Gregorianum”. Tegoroczna edycja była możliwa także dzięki wsparciu indywidualnych ofiarodawców, którym organizatorzy składają najserdeczniejsze podziękowanie.

382806417 695272199296579 3811673116841945540 n2