Jesteś tutaj: Start » Wskazania biskupa elbląskiego dot. adwentu i kolędy [25 XI 2020]

Wskazania biskupa elbląskiego dot. adwentu i kolędy [25 XI 2020]

25.11.2020 r.

unnamed16

1. Czas adwentu i okres po świętach Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas kolędy w parafiach. Księża odwiedzają wówczas katolickie rodziny. Tym razem epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021. Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży.
W związku z powyższym serdecznie proszę, o ile jest to możliwe, o złożenie np. w którąś z niedziel na tacę w kopercie (z napisem „kolęda”) rocznej ofiary, dotychczas przekazywanej przy tej okazji. Naturalnie można to uczynić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii.
Ponieważ księża nie odwiedzą naszych domów w ramach kolędy, dlatego pobłogosławienia mieszkania i warsztatu pracy może także dokonać osoba świecka. Trzeba wówczas, aby ktoś z członków rodziny, w obecności domowników (np. w uroczystość Bożego Narodzenia lub Trzech Króli) pomodlił się o Boże błogosławieństwo dla domu, o zdrowie i pomyślność dla mieszkańców i pokropił główne pomieszczenia wodą święconą. W gospodarstwie rolnym można również pobłogosławić zwierzęta.

2. Zachęcam do:
- udziału w rekolekcjach adwentowych transmitowanych poprzez środki masowego przekazu.
- udziału we Mszy św. w kościołach, także poza niedzielą. Pełne uczestnictwo w Eucharystii dokonuje się poprzez obecność w kościele.
- spowiedzi przed świętami Bożego Narodzenia, o ile będzie to możliwe.

3. Proszę, aby duszpasterze, tam gdzie to będzie uzasadnione, zorganizowali więcej Mszy św. w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia.

4. Chorzy w szpitalach (na oddziałach Covid-19), osoby w izolacji oraz na kwarantannie, nie mają dostępu do sakramentów świętych. Często nie mogą przystąpić do Komunii św., ani wyspowiadać się. Powinni jednak w sytuacji dla siebie trudnej wzbudzać żal za grzechy (za popełnione zło) w takiej np. formie: „Boże mój, Panie Jezu, żałuję z miłości ku Tobie”. Powinni też wzbudzać akt ufności w Bożą dobroć i miłosierdzie, np. słowami: „Jezu ufam Tobie”. Mogą też wyrażać swoją miłość do Boga, np. słowami: „Boże choć Cię nie pojmuję (tzn. nie rozumiem do końca), to jednak nad wszystko miłuję”.
Papież Franciszek udzielił dotkniętym epidemią , tj. chorym i tym, którzy się nimi zajmują, łaski odpustu zupełnego. Można go uzyskać kierując modlitwę ku Chrystusowi ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu (19 marca 2020).

5. Bardzo proszę, aby księża i szafarze nadzwyczajni udzielali Komunii św. w maseczkach. Jest prawem wiernych świeckich wybór sposobu przyjęcia Komunii: albo do ust, albo na rękę [por. kan. 843 § 1 KPK]. Jeśli jest jeden udzielający, najpierw udziela Komunii na rękę, a później do ust. Trzeba o tym poinformować wiernych przed obrzędem komunijnym.

+Jacek Jezierski, biskup elbląski