Jesteś tutaj: Start » Wskazania Biskupa Elbląskiego [22 V 2020]

Wskazania Biskupa Elbląskiego [22 V 2020]

22.05.2020 r.

ResizedImage600685 Dorota na skrzydle Madonny Szafkowej z Elblaga2

1. Liczba osób podczas nabożeństw. Od 17 maja br. [niedziela] zostały złagodzone przepisy sanitarne, określające liczbę uczestników nabożeństw w kościołach. Odtąd jest to 10 m² na jedną osobę.

2. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Zwalniam od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy do niedzieli 14 czerwca br. włącznie następujące osoby: chorych, zagrożonych chorobą, przebywających na kwarantannie, pracujących w niedzielę, starszych, nie czujących się dobrze, a także tych, dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni [kan. 87 § 1 oraz 1245 KPK].

3. Spowiedź i Komunia wielkanocna. Zachęcam do odbycia spowiedzi i przystąpienia do Komunii wielkanocnej, tych którzy nie uczynili tego w okresie Wielkiego Postu. Jest to ważny obowiązek religijny.

4. Pierwsza Komunia święta odbywa się po uzgodnieniu przez Ks. Proboszcza i Rodziców terminu uroczystości. Należy ograniczyć ćwiczenia liturgiczne do minimum, zachować przepisy sanitarne tzn. m.in. podzielić duże grupy dzieci i ich gości na mniejsze. Przede wszystkim należy dać dzieciom możliwość spokojnej spowiedzi.

5. Uroczystość Bożego Ciała. Wobec obowiązujących dziś przepisów sanitarnych jej organizacja w tradycyjnej formie jest dziś niemożliwa. Dlatego w dniu uroczystości należy przyjąć porządek niedzielny nabożeństw. Tam, gdzie jest to technicznie możliwe, po każdej Mszy należy odprawić procesję eucharystyczną wokół kościoła. W trakcie procesji można śpiewać Suplikacje. Błogosławieństwa końcowego proszę udzielić przed drzwiami świątyni. Nie budujemy czterech ołtarzy.

6. Grupy i wspólnoty. W kościołach, przy zachowaniu przepisów sanitarnych i uzyskaniu zgody miejscowego proboszcza, mogą modlić się grupy Odnowy w Duchu Świętym, wspólnoty Neokatechumenatu [liturgia] i inne. Zgromadzenia w salach parafialnych, czy innych pomieszczeniach, są w tej chwili jeszcze niemożliwe.

7. Pogrzeb. Należy uwzględnić lokalne rozporządzenia władz sanitarnych. Jeśli pozwalają na to przepisy, można wprowadzić trumnę lub urnę do kościoła. Można też dokonać pokropienia trumny oraz urny wodą święconą.

8. Podczas Mszy i nabożeństw nie wolno zamykać drzwi kościoła na klucz. Przepisy przeciwpożarowe wymagają przynajmniej dwóch otwartych wejść/wyjść.

9. Nadal zalecana jest dezynfekcja ławek i konfesjonałów w kościele. Zabiegom dezynfekcyjnym nie wolno jednak poddawać zabytków i dzieł sztuki [obrazów, rzeźb, ołtarzy], ksiąg, szat liturgicznych. Można to uczynić tylko pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki.

Epidemia nie skończyła się jeszcze, dlatego należy zachować ostrożność w kontaktach z innymi i dbać o przestrzeganie zasad higieny. Powyższe wskazania mogą ulec modyfikacji.

+Jacek Jezierski – biskup elbląski

Elbląg, dn. 22 maja 2020 r.

WSKAZANIA BP. ELBLĄSKIEGO [22 V 2020]: TUTAJ!

Zob. też: WSKAZANIA BP. ELBLĄSKIEGO na MAJ 2020: TUTAJ!