Jesteś tutaj: Start » Uwagi biskupa elbląskiego dotyczące pierwszej Komunii świętej 2020

Uwagi biskupa elbląskiego dotyczące pierwszej Komunii świętej 2020

01.04.2020 r.

ile kosztuje pierwsza komunia swieta na te wydatki musisz sie przygotowac2

Rodzice dzieci, które przygotowują się w bieżącym roku do pierwszej Komunii świętej, stawiają pytania: kiedy pierwsza Komunia święta?

Data i miejsce zostały już dawno zaplanowane, także sale na rodzinne spotkania i posiłek. Zagrażająca życiu epidemia wirusa COVID-19 i związane z nią surowe przepisy sanitarne mogą uniemożliwić przeprowadzenie uroczystości, jak to było przewidziane.

1. Jest wątpliwe, czy uda się przeprowadzić uroczystości pierwszej Komunii w maju i czerwcu. Nie wiemy, kiedy zagrożenie ustąpi i w związku z tym od kiedy przepisy sanitarne pozwolą na większe zgromadzenia i uroczystości religijne. Po powrocie do szkół dzieci będą miały dużo zajęć i zaliczeń.

2. Dlatego trzeba szukać nowych rozwiązań. Można, po uzgodnieniu przez Rodziców dzieci i Ks. Proboszcza, odłożyć pierwszą Komunię na wrzesień, a nawet na październik. Wiąże się to z przeniesieniem rezerwacji pomieszczeń na okolicznościowe przyjęcia.

3. Trzeba wziąć też pod uwagę i to, że pierwsza Komunia nie może się odbyć natychmiast po zniesieniu ograniczeń sanitarnych. Potrzebny jest choćby bardzo skrócony, ale jednak konieczny czas na przygotowanie dzieci i odbycie pierwszej spowiedzi [sakrament Pokuty i Pojednania]. Chodzi o uniknięcia chaosu i nerwowości.

4. Potrzebny jest dialog Ks. Proboszcza z Rodzicami i uzgodnienia. Może da się wspólnie odłożyć I komunię na jeden termin. Jeśli to nie będzie możliwe, trzeba będzie uroczystość przeprowadzić w różnych uzgodnionych terminach [np. jeden w końcu czerwca, a drugi jesienią]. Potrzebna jest tu jednak dobra wola i zrozumienie, że zmiany mają przyczynę w zdarzeniu losowym [epidemia]. Można też zapewne liczyć na elastyczność restauratorów i hotelarzy, w miarę ich możliwości.

5. Pierwsza Komunia św. jest ważną uroczystością religijną i społeczną. Posiada swoją tradycję i zewnętrzną oprawę. Nie trzeba z niej łatwo rezygnować, chociaż w związku z zaistniałą sytuacją może mieć nieco skromniejszy wymiar.

• Dla dziecka to pierwsze spotkanie z Jezusem obecnym w Komunii świętej. To ważne osobiste przeżycie religijne dziecka.
  • Uroczystość I Komunii św. w normalnych warunkach to wydarzenie wspólnotowe: rodzinne, parafialne, kościelne. Nowe pokolenie zaczyna w pełni uczestniczyć we Mszy świętej [w Eucharystii] oraz w życiu wspólnoty kościelnej.

6. Wypracowanie wspólnych rozwiązań wymaga kontaktów wzajemnych: Rodziców z Ks. Proboszczem, Rodziców między sobą. W sytuacji epidemii trzeba stworzyć sieć komunikacji telefonicznej i internetowej.

+Jacek Jezierski

Elbląg, dn. 1 kwietnia 2020

UWAGI BISKUPA ELBLĄSKIEGO do pobrania: TUTAJ!