Jesteś tutaj: Start » Olsztyn: ekologia, solidarność społeczna i zrównoważony rozwój – konferencja w ramach cyklu “Polonia Restituta” [24 września 2018]

24.09.2018 r.

809856 B1bz 12 82

Pomysłodawcą cyklu "Polonia Restituta" jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które wraz z Radą do spraw społecznych Konferencji Episkopatu Polski jest jego współorganizatorem. Honorowy patronat nad nim objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a koordynatorem merytorycznym jest Akademia Ignatianum w Krakowie. Do realizacji zaproszono czołowe ośrodki akademickie Polski, w których odbywają się spotkania. Olsztyńska konferencja dotycząca ekologii, solidarności społecznej i zrównoważonego rozwoju była 5. z kolei. Poprzednie odbyły się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Politechnice Łódzkiej, Uniwersytecie Śląskim i Politechnice Gdańskiej.

Słowo na otwarcie olsztyńskiego statio "Polonia Restituta" wygłosili: prof. dr hab. Ryszard Góecki [rektor UWM], ks. abp Józef Górzyński [arcybiskup metropolita warmiński], Jarosław Gowin [wiceprezes Rady Ministrów]. Natomiast wykład inauguracyjny przedłożył zebranym prof. Wojciech Maksymowicz [prorektor ds. Collegium Medicum UWM]. Obok wyjaśnienia zwartych w tytule wystąpienia pojęć: 'zrównoważony rozwój" oraz "prozumienie pokoleń", znalazły się w nim również informacje o obecnym stanie ekologicznej infrastruktury Olsztyna oraz perspektyw rozwoju tej sfery w przyszłości.

Kolejne części konferencji stanowiły dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich, otworzył swoim wystąpieniem mec. Piotr Woźny - pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze. W dyskusji na temat ekologii integralnej udział wzięli: dr Jarosław Suchoples - ambasador Polski w Helsinkach, Mariusz Orzechowski - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, ks. dr Janusz Urbańczyk - stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu., a także  mec. Piotr Woźny. Panel poprowadził ks. prof. Marian Machinek [UWM].

Obszar tematyczny drugiej debaty związano z hasłem: "Solidarność społeczna dziś". Tę część konferencji poprowadził ks. dr Andrzej Kilanowski [WSD Elbląg], a w dyskusji panelowej udział wzięli: ks. Piotr Hartkiewicz - dyrektor Archidiecezjalnego Ośrodka Charytatywnego w Rybakach, Ewa Błaszczyk - aktorka, współzałożycielka i prezes fundacji „A kogo?”, prof. Michał Wojciechowski - Wydział Teologii UWM oraz Michał Wypij - doradca w kancelarii Wicepremiera RP.

Konferencji w Olsztynie towarzyszyła m.in. akcja: "100 dębów dla Polski: w 100-lecie odzyskania niepodległości". Pierwsze drzewko zostało zasadzone na terenie campusu Uniwersytetu. Pozostałe przekazano przybyłym delegacjom. – Mamy nadzieję, że te małe na razie drzewka będą zdobić przez długie dziesiątki lat nasz region Warmii i Mazur. Trudno wyobrazić sobie piękniejszy pomnik czczący tę rocznicę i piękniej wpisujący się w temat dzisiejszej konferencji – mówili prowadzący spotkanie Marta Gołąb-Kocięcka [dziennikarka TVP Olsztyn] i ks. prof. UWM dr hab. Marek Żmudziński [dziekan Wydziału Teologii]. Fotorelacja "Posłańca Warmińskiego": kliknij!

809853 AhKe 09 82