Jesteś tutaj: Start » Dzień skupienia szafarzy nadzywczajnych Komunii świętej diecezji elbląskiej [1 lipca 2023, Jegłownik]

01.07.2023 r.

4. Kielich i patena A2

W diecezji elbląskiej posługuje 190 szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej. Pierwsza ich grupa (83 mężczyzn) uczestniczyła 1 lipca br. w dniu skupienia, który zorganizowany został w Jegłowniku. Złożyły się nań: konferencja wygłoszona przez bp. Jacka Jezierskiego, Msza święta pod jego przewodnictwem oraz czas na kawę i swobodną rozmowę.

- Szafarz zwyczajnym Eucharystii jest ten, który otrzymał sakrament święceń. Natomiast w rozdawaniu Komunii świętej kapłanów wspomagają: diakoni, akolici, a także szafarze nadzwyczajni – mówił do zgromadzonych bp Jezierski. Jak zauważył, znaczenie posługi szafarzy nadzwyczajnych będzie wzrastać, ponieważ księża jako grupa się starzeją i będzie ich w najbliższych latach coraz mniej. Zadaniem szafarzy nadzwyczajnych jest także zanoszenie Komunii św. do chorych, zwłaszcza w niedzielę. Chorzy przebywający w domach często uczestniczą w Mszy św. telewizyjnej lub radiowej, ale oczekują także na Komunię świętą.

Ks. dr Mariusz Ostaszewski - delegat biskupa elbląskiego ds. szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. przypomina, że pełniący tego typu służbę w Kościele zobowiązani są do uczestnictwa w formacji stałej. - Systematyczna formacja pozwala lepiej zrozumieć znaczenie ich funkcji, a także zdynamizować ich działalność apostolską w parafii. Każdy szafarz winien corocznie uczestniczyć w przynajmniej jednym dniu skupienia – wskazuje ks. Ostaszewski.

Dzień skupienia kolejnej grupy szafarzy odbędzie się w Jegłowniku w dniu 12 sierpnia.