Jesteś tutaj: Start » Neoprezbiterzy 2018

Neoprezbiterzy 2018

26.05.2018 r.

cff093687b84b483f96e572527ff95c3

W sobotę 26 maja br. w katedrze św. Mikołaja w Elblągu święcenia prezbiteratu z rąk bp. Jacka Jezierskiego przyjęło siedmiu diakonów Elbląskiego Seminarium Duchownego. Mszę św. pod przewodnictwem biskupa elbląskiego koncelebrowało blisko 80 księży.

- Dzisiejsza uroczystość to chwila radosna dla naszego lokalnego Kościoła, gdyż otrzymuje on kilku nowych prezbiterów czyli księży – mówił w homilii bp Jezierski. - Podobnie jak prorocy Starego Testamentu uświadamiamy sobie, że to Pan Bóg powołuje do posługi kapłańskiej. To Chrystus wzywa do służby kościelnej, adresowanej do konkretnego człowieka i do świata – przypominał zebranym kaznodzieja.

Zwracając się do neoprezbiterów, bp Jezierski wskazywał, że kapłaństwo trzeba przeżywać zawsze na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł dominować i dawać innym odczuć swoją wyższość i władzę. - Tymczasem, w kapłańskiej drodze i pracy istnieje często niebezpieczeństwo, zachłyśnięcia się władzą nad ludźmi – przestrzegał pasterz Kościoła elbląskiego. - Władza może stać się namiętnością i narkotykiem. Także władza duszpasterza, władza religijna, dotycząca dyscypliny sakramentów i organizacji życia parafialnego – mówił bp Jezierski.

Powołując się na słowa z listu św. Piotra Apostoła pasterz Kościoła elbląskiego przypomniał, że celem życia księdza jest to, aby Bóg był uwielbiony. - Aby był On uwielbiony każdego dnia i nocy, aż po ich kres. Uwielbiony przez trzeźwość, roztropność, modlitwę czy też zwykłą ludzką gościnność – podkreślił biskup elbląski.

Na zakończenie Mszy św. księża neoprezbiterzy otrzymali dekrety, kierujące ich do pracy duszpasterskiej: ks. Łukasz Golec [św. Brunon - Elbląg], ks. Paweł Kałkus [św. Józef - Morąg], ks. Piotr Kanarek [św. Mikołaj - Elbląg], ks. Dawid Krawiec [św. Antoni - Susz], ks. Kamil Mikołajczyk [Trójca Przenajświętsza - Dzierzgoń], ks. Marek Sadłocha [św. Urszula Ledóchowska - Malbork], ks. Łukasz Sołtysiak [św. Jerzy - Elbląg].

Dzień wcześniej [25 maja 2018] w katedrze św. Mikołaja, święcenia diakonatu przyjęło z rąk bp. Jana Styrny pięciu alumnów elbląskiego seminarium.

Oprawę muzyczną obydwu uroczystości zapewnił chór seminaryjny wraz z Capellą Sancti Nicolai pod batutą ks. dr. Piotra Towarka.