Jesteś tutaj: Start » Kwidzyn: Ingres biskupa tytularnego Pomezanii i instalacja nowych kanoników

Kwidzyn: Ingres biskupa tytularnego Pomezanii i instalacja nowych kanoników

26.06.2015 r.

78858245c69886c6f3c29d5ef1fe3d8cW uroczystość bł. Doroty z Mątów - patronki diecezji elbląskiej odbył się w Kwidzynie 25. czerwca ingres tytularnego biskupa Pomezanii Adama Wodarczyka do katedry św. Jana Apostoła. Wydarzeniu temu towarzyszyła instalacja nowych kanoników kwidzyńskich. /foto: Gość Elbląski/
Bp Adam Wodarczyk został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej przez papieża Franciszka w grudniu 2014 r., otrzymując tytuł biskupa Pomezanii. Dlatego też na zaproszenie Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego przybył do Kwidzyna, aby odbyć ingres do dawnej katedry diecezji pomezańskiej. Na początku Mszy św. bp Wodarczyk, który przewodniczył liturgii, wprowadzony przez bp. Jezierskiego zasiadł na tronie biskupa pomezańskiego Hioba z pocz. XVI w.
W wygłoszonej homilii bp Jezierski zwracając się do bp. Wodarczyka powiedział: „Biskupa tytularnego Adama proszę, aby zechciał poznawać dzieje diecezji w Prusach, a zwłaszcza tej diecezji, której tytuł z woli papieża Franciszka nosi. Niech drgnie w sercu księdza biskupa odruch szacunku i miłości do tej ziemi, jej ludu oraz do tego kościoła”.
Drugim ważnym punktem uroczystości była instalacja 11 nowych kanoników kapituły kwidzyńskiej. Wśród nich znaleźli się: wykładowcy teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, budowniczy kościołów i duszpasterze oraz misjonarz, pracujący wcześniej na misjach w Afryce. W uroczystości wzięły udział władze miasta, powiatu i gminy.
Decyzją papieża Franciszka Kwidzyn stał się siedzibą biskupów tytularnych Pomezanii. Nawiązano tym samym do historycznej diecezji pomezańskiej, jednej z czterech diecezji pruskich położonej pomiędzy Warmią, a ziemią chełmińską. Została ona utworzona 28 lipca 1243 r. decyzją legata papieskiego Wilhelma z Modeny, zatwierdzoną przez papieża Innocentego IV 30 lipca 1243 r. Kapituła w Kwidzynie została utworzona w 1285 r. i istniała do roku 1525. Jan Paweł II ustanowił ją na nowo. W obecnej rzeczywistości kościelnej jest ona moralnym spadkobiercą tradycji kapituły Kościoła Pomezańskiego – o czym przypomniał nowo mianowanym kanonikom w wygłoszonym słowie Biskup Elbląski.

I1P32177