Jesteś tutaj: Start » Konserwacja ksiąg metrykalnych w Archiwum Diecezji Elbląskiej

Konserwacja ksiąg metrykalnych w Archiwum Diecezji Elbląskiej

01.09.2015 r.

DSC00281

Archiwum Diecezji Elbląskiej posiada w swych zasobach 459 katolickich ksiąg metrykalnych z terenu Żuław Wielkich i Małych, Powiśla i części Pogórza (Oberlandu). W tej liczbie 308 zakonserwowanych woluminów pozyskano w 2002 roku z Centralnego Archiwum Biskupiego w Regensburgu. W 2002 roku ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej podanno konserwacji 88 ksiąg metrykalnych przejętych z parafii diecezji elbląskiej. Do dziś na konserwację czeka ostatnia partia zniszczonych metrykaliów - licząca 41 woluminów. Są to księgi wytworzone na przełomie XIX i XX wieku, szczególnie intensywnie używane w parafiach, stąd ich destrukcja jest najdalej posunięta. Księgi te obok wartości genealogicznej, mają także olbrzymi walor poznawczy. Stanowią one cenny materiał źródłowy, szczególnie do badania polskości Powiśla, procesów demograficznych na tym terenie, mobilności ludności oraz lokalnej kultury i obyczajowości.
W lutym 2015 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dziedzictwo Kulturowe (priorytet 2, Wspieranie działań muzealnych) przyznało znaczne środki finansowe na ratowanie najbardziej zniszczonych ksiąg metrykalnych w Archiwum Diecezji Elbląskiej. Wytypowano do konserwacji 28 ksiąg z parafii: Dąbrówka Malborska (1 księga), Dzierzgoń (5), Janowo (1), Kalwa (1), Lasowice Wielkie (2), Lichnowy (2), Mątowy Wielkie (1), Mikołajki Pomorskie (3), Niedźwiedzica (1), Postolin (1), Prabuty (3), Ryjewo (4), Sztum (3).
Od 1 kwietnia 2015 roku metrykalia poddawane są konserwacji i restauracji przez fachowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Pracowni Konserwacji Bliblioteki Elbląskiej. Do końca bieżącego roku odnowione księgi powrócą do Archiwum Diecezji Elbląskiej.