Jesteś tutaj: Start » Kazanie bp. Jacka Jezierskigo podczas Mszy Niedzieli Palmowej, w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II [2 IV 2023, katedra św. Mikołaja w Elblągu]

Kazanie bp. Jacka Jezierskigo podczas Mszy Niedzieli Palmowej, w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II [2 IV 2023, katedra św. Mikołaja w Elblągu]

03.04.2023 r.

jan pawel ii 1859786 1920r2

Wspominamy dziś przybycie Jezusa do Jerozolimy, na osiołku, przed Świętami Paschy, na kilka dni przed Jego śmiercią. Wówczas witano Jezusa z radością i entuzjazmem, okrzykami „Hosanna”, a także zielonymi gałązkami palm.

Po kilku dniach Jezusa aresztowano. Zmieniły się też nastroje ulicy. Pojawiły się niechęć i agresja wobec Niego. Żądano Jego śmierci. Tłum jerozolimski był skutecznie manipulowany.

Jezus przeszedł przez kilka przesłuchań. Najpierw przed trybunałem ojczystym – żydowskim, a później wobec najeźdźców – Rzymian. Postawiono Mu zarzut bluźnierstwa religijnego. Uznawał się bowiem za Mesjasza, za Syna Bożego, za Wybawcę. Wmawiano też Jezusowi, że chciał zburzyć świątynię w Jerozolimie. Rzymian interesował jednak przede wszystkim zarzut natury politycznej. Jezus uważał się za króla Żydów, króla Izraela. Tymczasem w istniejącym układzie jedynym władcą ziem podbitych był cesarz rzymski. Na nic zdała się tu delikatna interwencja żony namiestnika Piłata, która nazwała Jezusa sprawiedliwym.

Jezus został skazany przez przedstawiciela władzy okupującej Izrael, na karę główną, którą stosowano wobec wielkich przestępców i niewolników. Tej decyzji oczekiwała elita Izraela oraz manipulowana ulica.

Dzieło wybawienia świata i ludzi dokonało się przez cierpienie Syna Bożego. Grzech i śmierć zostały przezwyciężone w taki sposób.

**

Osiemnaście lat temu, dnia 2 kwietnia 2005 r. zmarł w Rzymie papież Jan Paweł II. Miał 85 lat. Przez długi czas, to jest 27 lat, kierował Kościołem jako następca apostoła Piotra.

Jan Paweł II bronił zdecydowanie pokoju w świecie. Był papieżem, który mocno upominał się o poszanowanie podstawowych praw człowieka, praw ludzi pracy oraz praw narodów. Występował odważnie przeciw błędnym ideologiom, błędnym wizjom człowieka i życia ludzkiego. Bronił małżeństwa i rodziny. Kochał bardzo własną Ojczyznę – Polskę: jej dzieje, język, kulturę i naród. Na sercu leżało mu dobro Ojczyzny i jej rozwój. Jan Paweł II/Karol Wojtyła należy do grona ważnych myślicieli współczesnych. Jego nauczanie i refleksja filozoficzna nie utraciły swej aktualności i znaczenia.