Jesteś tutaj: Start » III Letnia Akademia Organowa i "Noc Muzyki J.S. Bacha"

III Letnia Akademia Organowa i "Noc Muzyki J.S. Bacha"

21.08.2015 r.

UrbaniakOd 18. sierpnia trwają zajęcia III. Letniej Akademii Organowej, skoncentrowane wokół barokowych organów Andreasa Hildebrandta (1719) w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku. Wykłady i warsztaty związane ze sztuką improwizacji prowadzi dr Krzysztof Urbaniak, wykładowca Łódzkiej Akademii Muzycznej, znany organista, kurator pasłęckiego instrumentu oraz członek Komisji ds. muzyki kościelnej diecezji elbląskiej.(foto: Gość Elbląski)

To on, ramach koncertu inauguracyjnego (18. sierpnia) dokonał prezentacji organów Hildebrandta, przedstawiając słuchaczom recital związany z utworami gdańskich mistrzów muzyki organowej. W kolejnych dniach, uczestników projektu ubogaciła swoją wiedzą i praktyką wykonawczą znana w świecie i Polsce klawesynistka dr hab. Ewa Mrowca-Kościukiewicz. W ten sposób warsztaty dały możliwość kontaktu nie tylko z historycznymi organami w stylu gdańskim, ale również z jednomanuałowym klawesynem włoskim. Zwieńczenie prowadzonych zajęć stanowić będzie koncert (21. sierpnia, g. 20.00), w którym zaprezentują się uczestnicy III Letniej Akademii Organowej.

Dzień później, 22. sierpnia o godz. 19:00 swój monograficzny recital przedstawi krakowski organista i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie – Marcin Szelest. W ramach koncertu wykonane zostaną wszystkie dzieła organowe Nicolausa Bruhnsa (1665-1697) oraz Johanna Nicolausa Hanffa (1665-1711), których 350. rocznica urodzin przypada w 2015 roku. Kolejny wieczór w pasłęckim kościele św. Bartłomieja (23 sierpnia o godz. 20:00) związany został z tzw. „Nocą muzyki Jana Sebastiana Bacha (1685-1750)”, którego 330. rocznicę urodzin obecnie świętujemy. Usłyszymy trzy tematyczne recitale organowe: Der junge Bach (młody Bach), Hoforganist (nadworny organista), Thomaskantor zu Leipzig (kantor u św. Tomasza w Lipsku). Przy organach Hildebrandta zasiądą: g. 20:00 Łukasz Mosur (kaliski organista, laureat konkursów organowych i pedagog poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza − Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu), g. 21:30 Krzysztof Musiał (krakowski organista, zwycięzca IV Akademickiego Konkursu Organowego "Romuald Sroczyński im memoriam" w Poznaniu, grudzień 2014), g. 23:00 Tomasz Soczek (zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. Kucharskiego w Łodzi, marzec 2014). Słowo o muzyce - dr Krzysztof Urbaniak.

Letnia Akademia Organowa w Pasłęku organizowana jest od trzech lat przez Katedrę Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi we współpracy z parafią rzymskokatolicką św. Józefa w Pasłęku. Organy pasłęckie, największy instrument gdańskiego budowniczego A. Hildebrandta, wybudowany w latach 1717-1719, w ostatnim czasie poddane zostały całkowitej przebudowie i renowacji, przyciągając tym samym do siebie organistów i artystów z Europy i dalszych zakątków świata.