Jesteś tutaj: Start » Iława: IV sesja plenarna I synodu diecezji elbląskiej [16 czerwca 2018]

Iława: IV sesja plenarna I synodu diecezji elbląskiej [16 czerwca 2018]

17.06.2018 r.

36a06c6bdda12dc2e3410e0ddceb95fa

Msza św. w kościele Przemieniania Pańskiego oraz obrady zgromadzenia synodalnego w „Kinoteatrze Pasja” złożyły się na zorganizowaną w Iławie 16 czerwca br. sesję plenarną I synodu diecezji elbląskiej. Jest to już czwarte tego typu spotkanie od chwili rozpoczęcia prac synodu we wrześniu 2016 roku. W iławskiej sesji synodalnej wzięli także udział ekumeniczni obserwatorzy z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Zielonoświątkowego. Swoje pozdrowienie przesłali duchowni Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego oraz Kościoła Polskokatolickiego. 

Fotorelacja Gościa Elbląskiego: kliknij!

Mszy św. w najstarszej iławskiej świątyni przewodniczyli księża biskupi: Jacek Jezierski i Józef Wysocki. W wygłoszonej homilii bp Jezierski zauważył, że na synodzie gromadzi nas poczucie współodpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość Kościoła. - Kościół nie jest projektem czy marzeniem grupy pierwszych uczniów Jezusa. Jest On Jego projektem, w którym my nieustannie uczestniczymy, w różnych miejscach ziemi, i w różnych epokach odkrywamy, odczytujemy i staramy się realizować – mówił biskup elbląski. Przypominał też, że zadaniem synodu jest rozeznawanie zamysłu Bożego wobec historii oraz nas samych, a także właściwa interpretacja współczesnych zdarzeń i procesów społecznych. - Obowiązkiem synodu jest wsłuchiwanie się w to, co Duch Boży mówi Kościołowi, a także właściwe odczytywanie „projektu” Jezusa tworzącego Kościół. Tylko wówczas można będzie przysłużyć się dziełu jego odnowy i odrodzenia - podkreślił kaznodzieja.

Oprawę muzyczną Mszy przygotował zespół „Schola Gratia”, działający od wielu lat przy parafii Przemienienia Pańskiego, którą opiekują się Ojcowie Oblaci.

Drugą część sesji plenarnej stanowiły obrady zgromadzenia synodalnego, które poprowadził ks. prof. dr hab. Stefan Ewertowski – sekretarz generalny synodu. Zebranych w sali iławskiego „Kinoteatru Pasja” Adam Żyliński – burmistrz Iławy. Uczestnicy synodu wysłuchali także prelekcji dziennikarzy Katolickiej Agencji Informacyjnej. Red. Krzysztof Tomasik podejmując temat „Sytuacja Kościoła we współczesnym świecie” skupił uwagę słuchaczy na posoborowej wizji Kościoła w rozumieniu papieża Franciszka. Prelekcję pt. „Współczesna kobieta we wspólnocie Kościoła” przedstawiła red. Alina Petrowa-Wasilewicz. Autorka książki „Kapłanki czy kury?” przypomniała zebranym o fenomenie kobiety i jej wzrastającej roli w życiu wspólnot kościelnych, wskazując przy tym na nauczanie papieża Jana Pawła II związane z tym tematem.

Pierwszy synod diecezji elbląskiej rozpoczął swoje prace we wrześniu 2016 roku. Druga sesja plenarna odbyła się w Kwidzynie [24 czerwca 2017], a trzecia w Elblągu [21 października 2018]. Spotkania te, podobnie jak zgromadzenie w Iławie, miały dotychczas charakter wspólnototwórczy i edukacyjny. Jednocześnie trwają prace w komisjach i zespołach synodalnych, gdzie gromadzone są dane i materiały, a także powstają pierwsze szkice i zarysy dokumentów. W pracach synodalnych uczestniczy także duża grupa młodzieży, której obecność i entuzjazm są nadzieją dla Kościoła elbląskiego.

Iława to ważny punkt na mapie diecezji elbląskiej. Założone 1305 r. i położone nad najdłuższym jeziorem w Polsce miasto, przyciąga swymi walorami wielu turystów i wielbicieli sportów wodnych. Niezwykłą jego atrakcją jest organizowany co roku w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka”. Na jego potrzeby miasto zbudowało amfiteatr, któremu nadano imię Louisa „Satchmo” Armstronga.