Jesteś tutaj: Start » Dzień Cecyliański muzyków diecezji elbląskiej [24 listopada 2023]

Dzień Cecyliański muzyków diecezji elbląskiej [24 listopada 2023]

25.11.2023 r.

20231124 2

Organiści, chórzyści, członkowie zespołów muzycznych w parafiach byli uczestnikami Dnia Cecyliańskiego (24 XI 2023), który zorganizowany został w Elblągu dla muzyków diecezji w związku z kalendarzowym wspomnieniem św. Cecylii. Do udziału w spotkaniu zaprosił ks. dr Piotr Towarek, delegat biskupa elbląskiego ds. organistów i muzyki kościelnej.

Mszy św. w katedrze św. Mikołaja przewodniczył ks. prof. dr hab. Jacek Neumann (penitencjarz kapituły elbląskiej), który w wygłoszonym kazaniu przybliżył słuchaczom osobę św. Cecylii. Jak zauważył, żyła ona na przełomie II i III wieku, a więc w czasie największych prześladowań chrześcijan. - Cecylia wpłynęła na nawrócenie swojego męża Waleriusa, choć należy wiedzieć, że została do tego małżeństwa zmuszona, ponieważ złożyła ślub czystości. Jednak Walerius uszanował jej cnotę, a także uwierzył panu Bogu i za sprawą żony nawrócił się. Mamy tu więc wymiar realnej działalności św. Cecylii na płaszczyźnie dawania świadectwa życia chrześcijańskiego – mówił kaznodzieja.

Wskazał też, że odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie ta święta uznawana jest za patronkę muzyków i muzyki, należy szukać w dawnych księgach liturgicznych. Zachowała się tam bowiem antyfona: Cantantibus organis, Cecilia virgo in corde suo soli Domino decantabat, co można tłumaczyć: Gdy brzmiały organy (instrumenty muzyczne) ona śpiewała w swoim sercu jedynemu Bogu. Jak zauważył kaznodzieja słowa „cantantibus organis” mogły zostać błędnie odczytane, albo też przepisane przez skryptora. Być może chodzi tu o „candentibus organis”, a więc nie „grające organy” lecz „płonące organy”, co mogłoby oznaczać narzędzia, które w czasach męczeństwa chrześcijan były wykorzystywane do tortur. Takimi narzędziami posługiwano się z pewnością także wobec św. Cecylii. Ważna jest jednak i druga część wspomnianej antyfony: ona śpiewała w swoim sercu jedynemu Bogu.

Mszę poprzedziła część warsztatowa, którą poprowadzili: Eliza Kaczmarczyk (dyrygent chóru Alta Trinita) oraz ks. Piotr Towarek. W ten sposób przygotowane zostały czterogłosowe śpiewy liturgiczne, które potem wykonano podczas liturgii w katedrze, zwłaszcza "Msza tęskonoty" (Kyrie, Sanctus, Agnus Dei) autorstwa Pawła Bębenka. Uczestnicy liturgii usłyszeli w kościele także dwa utwory instrumentalne: Arię z "Muzyki na wodzie" Georga Friedricha Haendla oraz Rondo Ronodo z „Sinfonies de Fanfare” Jeana Josepha Moureta (trąbka - Waldemar Dziudziel, ograny - Janusz Borowski).

Dzień Cecyliański jest organizowany w Elblągu od 2006 roku. Gromadzi środowisko muzyków kościelnych, a także pedagogów szkół muzycznych, działających na terenie diecezji elbląskiej. Ma on wymiar integracyjny, wspólnototwórczy i kulturotwórczy.