Jesteś tutaj: Start » Dekret ustanawiający Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Lubieszewie

Dekret ustanawiający Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Lubieszewie

16.07.2018 r.

odpust w lubieszewie 2

Dekret ustanawiający Sanktuarium
Matki Bożej Szkaplerznej w Lubieszewie

1. W Lubieszewie istnieje nieprzerwany kult maryjny, potwierdzony już w XVIII wieku.
2. Cechą charakterystyczną tego kultu jest nabożeństwo ku czci Matki Bożej Szkaplerznej.
3. Cześć dla Najświętszej Maryi Panny wyraża się w pielgrzymowaniu do kościoła parafialnego w Lubieszewie. Pielgrzymi przybywają tu przede wszystkim z miejscowości znajdujących się na Żuławach, a zwłaszcza z dekanatów: Nowy Dwór Gdański i Nowy Staw.
4. Kościół parafialny w Lubieszewie posiada piękny i wartościowy pod względem artystycznym zabytkowy wystrój. W ołtarzu bocznym znajduje się obraz Matki Bożej Szkaplerznej. W kościele jest przechowywany feretron z wizerunkiem o tej samej tematyce.
5. W Lubieszewie założono w 1995 r. Bractwo Matki Bożej Szkaplerznej.

Ze względu na racje historyczne i duszpasterskie, dla kształtowania pobożności maryjnej, potwierdzam istniejący kult Matki Zbawiciela i ustanawiam od dnia 16 lipca 2018 roku:

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ W LUBIESZEWIE,

na podstawie kan. 230 i nast. KPK.

Rektorem sanktuarium ustanawiam miejscowego Proboszcza, który przedłoży statut Sanktuarium do mojej aprobaty.

+Jacek Jezierski – biskup elbląski

Elbląg, dn. 16 lipca 2018