Jesteś tutaj: Start » Dekret o Jubileuszowym Roku świętego Józefa w diecezji elbląskiej

Dekret o Jubileuszowym Roku świętego Józefa w diecezji elbląskiej

21.01.2021 r.

jozef 93428ujir293iuo239ui2

Ojciec Święty Franciszek postanowił, aby rok 2021 był obchodzony w Kościele powszechnym jako Rok św. Józefa. Uzasadnienie tej decyzji znajduje się w liście apostolskim. Pismo to zaczyna się od słów (a zarazem nosi tytuł) Patris corde [Ojcowskim sercem]. Kościół elbląski jest zobowiązany podjąć wskazania i propozycję Ojca Świętego, zawarte w okolicznościowym przesłaniu.

W diecezji elbląskiej znajduje się kilka parafii i kościołów, które w swojej nazwie noszą imię św. Józefa. Zgodnie ze zwyczajem obchodzenia jubileuszy w Kościele, ustanawiam następujące kościoły stacyjne:

• kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Morągu – w tym mieście istniał katolicki kościół pw. św. Józefa (wybudowany w latach 1892/93), który został zniszczony. Parafia nosi wezwanie św. Józefa;
• kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Pasłęku – w 1855 roku katolicy wznieśli ko-ściół św. Józefa w Pasłęku, który obecnie służy parafii greckokatolickiej. Parafia rzymskokatolicka nosi wezwanie św. Józefa;
• kościół parafialny pw. św. Józefa w Gościszewie (dekanat Sztum) – wybudowany w 1928 roku;
• kościół parafialny pw. św. Józefa w Malborku - Kałdowie – wybudowany w latach 1930/31;
• kościół filialny pw. św. Józefa w Starym Siedlisku (parafia w Nowicy, dekanat Pasłęk I) – barokowa świątynia, przebudowana w stylu neogotyckim; budynek mocno zniszczony, wymaga gruntownego remontu;
• kościół parafialny pw. św. Józefa Robotnika w Elblągu – współczesna świątynia, wybudowana w elbląskiej dzielnicy Bielany;
• kościół parafialny pw. św. Rozalii w Suszu – wybudowany w latach 1904/05, w którym pielęgnuje się nabożeństwo ku czci św. Józefa.

Stolica Apostolska, w związku z Rokiem św. Józefa, udziela łaski odpustu zupełnego za:
• półgodzinne rozważanie Modlitwy Pańskiej,
• udział w dniu skupienia, które zawiera rozważanie o św. Józefie,
• spełnienie uczynku miłosierdzia względem duszy lub ciała,
• odmówienie części różańca w rodzinie lub przez narzeczonych,
• codzienne powierzenie działalności (pracy) opiece św. Józefa,
• modlitwę za wstawiennictwem św. Józefa za poszukujących pracy (bezrobotnych),
• odmówienie Litanii do św. Józefa lub Akatystu, lub innej modlitwy w intencji prześladowanych chrześcijan,
• modlitwę do św. Józefa – w dniach: uroczystość św. Józefa (19 marca), wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (1 maja) i w święto Świętej Rodziny,
• odmówienie modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa przez osoby starsze i chore, które nie mogą wyjść z domu. Dotyczy to również osób umierających.

Wszyscy spowiednicy posiadają upoważnienie do zwalniania z ekskomuniki latae sententiae, zaciągniętej za popełnione przestępstwo aborcji (kan. 1398 KPK; zob. pkt 12 Listu Apostolskiego papieża Franciszka Misericordia et Misera z dnia 20 listopada 2016 roku).

Ponadto zarządzam, by w każdą środę, w roku jubileuszowym, w kościołach i kaplicach w diecezji elbląskiej była odmawiana Litania do św. Józefa.

+ Jacek Jezierski
BISKUP ELBLĄSKI