Jesteś tutaj: Start » Bp Jezierski prosi o modlitwę w intencji nowego nuncjusza w Zimbabwe: komunikat na niedzielę 28 stycznia 2024

28.01.2024 r.

20 Sw Mikolaj Katedra Elblag foto Mieczyslaw Jaworski4

Na zdjęciu: figura św. Mikołaja - patrona katedry elbląskiej i Elbląga, ok. 1410 r.

KOMUNIKAT BISKUPA ELBLĄSKIEGO NA NIEDZIELĘ 28 STYCZNIA 2024

Drodzy Siostry i Bracia we wspólnocie Kościoła!

Kilka dni temu, to jest 25 stycznia 2024 r. Ojciec Święty Franciszek wyznaczył nowego nuncjusza do Republiki Zimbabwe w południowej Afryce. Swojego przedstawiciela do tego kraju ustanowił jednocześnie arcybiskupem. Nuncjuszem apostolskim i arcybiskupem został ksiądz prałat Janusz Urbańczyk, należący do duchowieństwa diecezji elbląskiej. Pochodzi on z parafii Krzyżanowo – Stare Pole na Żuławach Malborskich. Urodził się w 1967 roku. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Malborku i tu zdobył świadectwo maturalne. Studia teologiczne i przygotowanie do kapłaństwa odbywał w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 r. w Elblągu. Po roku pracy na stanowisku kapelana biskupa elbląskiego podjął studia w Rzymie, na kierunku prawo kanoniczne, które uwieńczył doktoratem. Jednocześnie w Papieskiej Akademii Kościelnej przygotowywał się do służby w dyplomacji.

W 1997 r. rozpoczął pracę jako urzędnik w przedstawicielstwach Stolicy Apostolskiej w: Boliwii, Słowacji, Nowej Zelandii, Kenii, Słowenii, w Nowym Jorku oraz w Wiedniu. Działalność nuncjatur, czyli ambasad lub inaczej mówiąc poselstw papieskich, służy Kościołom lokalnym. Przyczynia się także sprawie pokoju w różnych częściach świata.
Wyróżnienie i nowe zadania, które Kościół stawia przed ks. prałatem Urbańczykiem, przyjmuję z radością. Święcenia biskupie są wstępnie planowane na kwiecień. Mają się odbyć w katedrze elbląskiej. Proszę o modlitwę w intencji arcybiskupa Janusza i misji, którą podejmuje.

+Jacek Jezierski, biskup elbląski
Elbląg, dn. 27 stycznia 2024

Komunikat do odczytania w kościołach i kaplicach diecezji elbląskiej w niedzielę 28 stycznia 2024.